スロヴェニア本部道場 SLO HONBU DŌJŌ
Centralni slovenski Dōjō
Ko se je Sensei Jasenc vrnil domov je sklenil, da ni potrebe menjati ime Dōjō-ja, ki ga že vodi (Bujinkan Ninpō Dōjō Slovenija), ime je raje shranil za lasten Dōjō, če ga bo kdaj imel. Najbrž ga ni učitelja, ki si ne želi imeti svojega lastnega prostora za poln čas, v katerem bo lahko on ali njegovi učenci neomejeno trenirali kadarkoli in kolikor bodo želeli. Tudi Sensei Jasenc je bil med njimi in že nekaj časa jej iskal primeren prostor. Priložnost se je pokazala v letu 2005, ko je z lokalnim podjetjem končno našel skupen jezik za najem objekta. Morda čisto slučajno ali pa tudi ne, smo prostor dobili ravno na deseto obletnico našega društva. Bujinkan Tengan Dōjō je tako samostojen objekt, ki leži na samem vhodu v Kočevje iz ljubljanske ali novomeške strani. Ravno prav umaknjen in enostavno dostopen je zakrit v senci mogočnih hrastov, ki ga obkrožajo. Poleti ti hrasti nudijo lepo senco, pozimi pa branijo pred vetrovi, ki prihajajo iz bližnjih hribov. Sama stavba je velika 12 x 9 metrov, kar je skupaj nekaj manj kot 110m2. Morda ni veliko, je pa dovolj, da v njem brez težav trenira 40 ljudi in več.
Da je to hram, kjer se trenirajo vzhodnjaške veščine, priča le napis iz desne strani vhoda. Na leseni neobdelani hrastovi deski je z japonskimi znaki vžgano ime Dōjō-ja, sicer pa je Dōjō takšen kot je bil Ninjutsu skozi stoletja, neopazen in nevpadljiv.
V notranjosti je seveda drugače. Prostor je popolnoma opremljen v japonskem duhu borilnih veščin. Levo od vhoda se nahaja slačilnica, ki je opremljena s plakati in spominki, kateri pričajo o preteklosti treninga te veščine na naših tleh. V njej se nahaja tudi hladilnik za poletne dni. Za njo se nahaja priročna kuhinja, tuš in sanitarije.
Direktno od vhoda je na glavni steni visoko pod stropom postavljena mogočna Kamidana (duhovna polica), na kateri se nahajajo en velik in dva majhna hrama. V vsakem od njihovih vrat se nahaja napis ene od Ryū-ha 流派 tradicij, ki sestavljajo Bujinkan in katere je nasledil Hatsumi Sensei. Pred glavnim srednjim hramom se nahaja veliko Kagami ogledalo in Torii vrata z Nin simbolom, ki označujeta svetost prostora. Levo od hrama visi že omenjen list z napisom Surobenia Bujinkan Tengan Dōjō, desno od njega je Bujin Ofuda. Oboje je ročno napisal Hatsumi Sensei. Pred hrami se nahajajo tudi posode z vodo, ki je vir življenja in pa ostali darovi, ki se po Shintō tradiciji nudijo božanstvom (sol, riž in Sake). Pred vsem tem je postavljenih tudi skupaj sedem svečk, ki simbolično osvetljujejo našo pot. Na obeh koncih police se nahajata vazi z zelenjem in tradicionalni Tomyō lučki. Nad samo Kamizo je postavljena Shime-nawa oziroma riževa vrv, iz katere visijo Shide strelice iz riževega papirja. Levo in desno od nje visita veliki sliki Hatsumi Sensei-ja in njegovega učitelja Takamatsu Sensei-ja. Pod polico je obešen tudi Kakejiku, ki se priložnostno menjava. Če se stranici, na katerih se nahajata ta dva napisa, razširita, se za njima pojavi veliko ogledalo, ki je v pomoč treningu. Na sredini police visi tudi zvonček, s katerim se simbolično kliče k treningu.
Na vsaki strani Kamidane se nahajata velika viseča napisa, ki ju je napisal Hatsumi Sensei. Na levem piše Shikin Haramitsu Daikomyō in na desnem Bujinkan Tengan Dōjō. Na vsaki strani se nahajajo še stojala z orožji in pa Menkyō diplome ter licence Dōjō chō-ja. Na frontalni strani se nahaja tudi ponos Dōjō-ja, to je pravi Samurai-jski Yoroi oklep in nekatera orožja potrebna za vadbo. Dōjō je opremljen tudi z Nafudo s ploščicami imen. V zgornji vrsti so napisani Sōke in vsi tisti Shihan-i, ki so pomembno vplivali na Budō razvoj našega Sensei-ja. V drugi vrsti so napisana imena Dōjō chō-ja in vseh nosilcev Bujinkan črnih pasov v Sloveniji. V zadnji vrsti so imena naših Senpai in Kōhai inštruktorjev. Vzdolž celotnega vrha leve in desne stene so obešene slike, ki prestavljajo čas treninga Hatsumi Sōke-ja z njegovim učiteljem. Izgleda kot bi iz vrha opazovali dogajanje pod seboj in pazili na nove rodove.
Za Dōjō-em se nahaja urejen prostor, ki je namenjen treningu na prostem in kampiranju učencev, ki v poletnih mesecih za nekaj dni obiščejo naše treninge in seminarje. V senci dreves in umaknjen od radovednih oči mimoidočih je trening na svežem zraku zelo prijeten.
Danes je Bujinkan Tengan Dōjō centralni slovenski trening prostor (Honbu Dōjō 本部道場), kjer se srečujemo člani društev in sekcij iz vse Slovenije, pa tudi od drugod. Pogosto Dōjō obiščejo učenci iz tujine, ki v njem tudi prebivajo med tem, ko trenirajo s Sensei Jasencem.
Uradna otvoritev oz. Dōjō-kaishiki 道場開式 je bila konec avgusta 2005, ki smo jo v svečani in zabavni prireditvi proslavili skupaj z gosti in prijatelji. V njem danes potekajo posebni tematski treningi, inštruktorski treningi, seminarji, testiranja in vse ostale aktivnosti povezane z Bujinkan treningom v Sloveniji. Prostor je poln orožja in trening rekvizitov. V njem se nahaja tudi trening oklep in nekaj ščitov, ki so pri treningu v pomoč učencem.
Stavba, ki smo jo dobili, je bila sicer v zanemarjenem in slabem stanju, vendar smo se vseeno odločili, da jo uredimo tako, da nam bo v ponos. Dela so se začela že med Sensei Jasenčevim urjenjem na Japonskem. Najprej je bilo potrebno urediti streho in pobarvati lesene dele, da smo jih zaščitili pred nadaljnjim propadanjem. Ob tem smo prebarvali tudi fasado, potem pa začeli z deli v notranjosti. Da smo dobili dovolj velik prostor za trening, smo morali podreti kakšno steno ter popolnoma na novo urediti tla in stene. Tudi električno napeljavo je bilo potrebno popraviti in prilagoditi novemu namenu. S skupnimi močni, veliko prostovoljnega dela in dobro voljo nam je uspelo v sorazmerno kratkem času narediti iz propadajočega objekta enega najlepših Dōjō-jev izven Japonske. Po pravici povedano je tudi na Japonskem težko videti tako lepo urejen Dōjō. Sicer je idej za izboljšavo še veliko in skoraj vsak mesec se na Dōjō-ju ali njegovi okoli zgodi kaj novega.
Naj na koncu povemo, da je bilo ime, ki ga je za naš Dōjō izbral Hatsumi Sensei, takrat popolnoma unikatno in ga ni bilo moč najti nikjer drugje na svetu. Najbrž bo res kaj na tem, da nas čuva nebeško oko, saj se do sedaj kljub močnim, težkim in napornim treningom ni zgodila še nobena nesreča. Ob tem bi se radi zahvalili vsem prizadevnim Bujinkan učencem za pomoč in hkrati vse skupaj pozvali, da se nam pridružijo na treningih, ki so v tem prostoru prav nekaj posebnega.